Tomaszów Mazowiecki. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. TRZMIELOWY OGRÓDEK I KŁODY BARTNE - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Wtorek, 19 listopada 2019
Wybierz miasto na mapie
TRZMIELOWY OGRÓDEK I KŁODY BARTNE
Data dodania: 2008-08-04 20:36:42
TRZMIELOWY OGRÓDEK I KŁODY BARTNE
Zadaniem Skansenu Rzeki Pilicy jest dokumentowanie i popularyzowanie nie tylko historii tej rzeki i związanego z nią regionu, ale także jej równie bogatego i niezwykłego dziedzictwa przyrodniczego. Temu celowi służy zrekonstruowany przed paroma laty u podnóża skansenowego młyna wodnego tradycyjny ogród przydomowy z nadpilickiej wsi.


Jego odtworzeniem zajęli się działacze Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody, zarazem pracownicy Spalskiego Parku Krajobrazowego w ramach ONZ-owskiego „Programu Ochrony Trzmiela w Polsce Środkowej”. Dzisiaj ta swoista „stołówka dla trzmieli”, pełna pięknych, kwitnących kwiatów, przyciąga wiele tych pożytecznych owadów, zagrożonych niestety, wyginięciem w naszym kraju.

Obok trzmielowego ogródka stanęły w lipcu dwie kłody bartne – tzw. stojaki, zrekonstruowane także dzięki spalskim przyrodnikom. Od dwóch lat realizują oni program pt. „Bartnictwo – Odrodzenie Staropolskiej Tradycji”.
. Ma on na celu stworzenie na terenie dawnej Puszczy Pilickiej i w innych polskich parkach krajobrazowych tzw. borków bartnych. Mogłyby one służyć nie tylko ochronie leśnej pszczoły miodnej, ale także wykorzystaniu pozyskiwanego tym sposobem miodu bartnego jako atrakcyjnego produktu regionalnego.

Realizując to zadanie spalscy przyrodnicy udali się w poszukiwaniu zapomnianej u nas sztuki bartniczej aż do dalekiej Baszkirii na południowym Uralu. W ub. roku z pomocą baszkirskich bartników założono 8 barci w pniach dorodnych sosen na terenie SPK. Część z nich została już zasiedlona przez leśne pszczoły, dzięki czemu już jesienią tego roku odbędzie się pierwsze miodobranie w lasach spalskich.

Przypomnieniu tej ważnej i pięknej części staropolskiej tradycji służą również bartne kłody, postawione w Skansenie Rzeki Pilicy. Ich rekonstrukcją, ze skrupulatnym zachowaniem tradycyjnego sposobu żłobienia kłody – tzw. dzienia oraz użyciem oryginalnych narzędzi: specjalnego dłuta-pieszni, motyczki-ciosnki i skrobaczki-skoblika (ofiarowanych przez baszkirskich przyjaciół) zajął się Tomasz Dzierżanowski, na co dzień pracownik SPK.
Warto podkreślić, że tworzywo na obydwie kłody, pozyskane z pni ponad 100-letnich sosen, zostało podarowane Skansenowi przez jego wieloletniego sojusznika i pomocnika – Nadleśnictwo Smardzewice.

Zrekonstruowane kłody bartne od razu spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających nasz Skansen. Staną się także ważnymi eksponatami wystawy, która zostanie otwarta w Skansenie w końcu sierpnia. Będzie ona towarzyszyła Międzynarodowej Konferencji „Bartnictwo – Odrodzenie Staropolskiej Tradycji”, trwającej w dniach 27-28 sierpnia br. w Spale oraz Świniej Górze w Puszczy Świętokrzyskiej.
tekst i foto: Skansen Rzeki Pilicy
Tagi:
Najczęściej czytane
*}
go to top