Tomaszów Mazowiecki. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. WAŻNY MOMENT NA DRODZE RADZIECKIEJ OFENSYWY - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Czwartek, 14 listopada 2019
Wybierz miasto na mapie
WAŻNY MOMENT NA DRODZE RADZIECKIEJ OFENSYWY
Data dodania: 2008-01-14 21:56:22
WAŻNY MOMENT NA DRODZE RADZIECKIEJ OFENSYWY
Autentyczne pojazdy wojskowe z II wojny światowej i konne zaprzęgi, prawie stu żołnierzy z oryginalnym umundurowaniem, uzbrojeniem i oporządzeniem, imponujące efekty pirotechniczne oraz dynamiczne i dramatyczne zwroty akcji – to wszystko złoży się na najnowszą rekonstrukcję historyczną, przygotowywaną przez Skansen Rzeki Pilicy. Niezwykłe widowisko, które odbędzie się w sobotę 19 stycznia, upamiętni ciężkie walki stoczone w okolicach Tomaszowa w dniu 18 stycznia 1945 roku między wojskami radzieckimi i niemieckimi.

Ich głównym punktem było przełamanie przygotowanej przez dowództwo niemieckie, mocno ufortyfikowanej Linii Pilicy w trakcie tzw. ofensywy styczniowej Armii Czerwonej. Pokonanie pilickiej rubieży obronnej, przyrównywanej ze względów strategicznych przez historyków do niemieckiej Linii Wisły, było ważnym momentem na drodze radzieckiej ofensywy w kierunku Berlina. Odtworzenie po 63 latach wydarzeń związanych zarówno z budową wspomnianej linii, jak i jej sforsowaniem wypełni skansenową rekonstrukcję, zapowiadającą się na największą w tym roku zimową inscenizację historyczną w Polsce.
.

Dość powiedzieć, że oprócz wydobytych z Pilicy i uruchomionych po latach słynnych już niemieckich pojazdów opancerzonych „Rosi” i „Lufcik”, w widowisku tym wystąpi także jeżdżący legendarny czołg radziecki T-34. Wśród wielu grup rekonstrukcyjnych z całego kraju wystąpią także pasjonaci historii wojennej z czeskiego Červenego Kostelca w roli… żołnierzy Armii Czerwonej.
Organizatorzy i autorzy scenariusza, opracowanego z wyjątkową dbałością o historyczne realia, przewidzieli wiele autentycznych akcentów lokalnych, a m.in. atak polskich partyzantów na biuro budowy Linii Pilicy i przeprowadzenie przez polskiego chłopca radzieckich czołgów przez niemieckie pole minowe koło Brzustówki.
W opracowanym scenariuszu wykorzystano także relacje naocznych świadków i autentyczne zdjęcia, wykonane nad Pilicą w styczniu 1945 roku.

Ważnym atutem zapowiadanej rekonstrukcji jest to, że przebiegnie na skansenowym poligonie, usytuowanym dokładnie na dawnej Linii Pilicy, z użyciem tych samych pojazdów Wehrmachtu, jak i z zachowaniem dokładnej daty odtwarzanych wydarzeń.
Niewątpliwie, na to widowisko, łączące się z powiatowymi i miejskimi obchodami 63 rocznicy walk o Tomaszów w styczniu 45 roku i będące niepowtarzalnym „dotknięciem” historii, warto zarezerwować kilka sobotnich godzin.
Rekonstrukcja, poprzedzona otwarciem wystawy pt. „Broń z nadpilickiego pobojowiska – Styczeń 1945” rozpocznie się o godz. 14.00. Wstęp wolny – zapraszamy.tekst i foto: Skansen rzeki Pilicy
Tagi:
Najczęściej czytane
*}
go to top