Tomaszów Mazowiecki. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Rozmowa kwalifikacyjna, czyli jak się przedstawić, jako ten najlepszy? - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Poniedziałek, 27 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
Rozmowa kwalifikacyjna, czyli jak się przedstawić, jako ten najlepszy?
Data dodania: 2013-01-30 15:31:25
Szukanie pracy dotyczy właściwie każdego z nas. Stres związany z brakiem zarobku, często przedłużający się okres bezrobocia i dla niektórych najgorsze – rozmowy kwalifikacyjne. Każda jest inna, bo i rekruterzy się różnią.

Trudno przewidzieć czego się na niej spodziewać. Jak więc znaleźć sposób aby oczarować każdego z nich i dostać wymarzoną pracę?

Bądź sobą, będziesz najlepszy
Rozmowa kwalifikacyjna powinna być z założenia szczerą konwersacją na temat umiejętności kandydata, jak i stanowiska, które ma zostać zapełnione. Niestety, w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Rekruterzy, bo taka ich już niewdzięczna rola, testują pod każdym względem pretendenta do wolnego wakatu i sprawdzają jego umiejętności.

- Kiedy umawiamy i w końcu wybieramy się na rozmowę o pracę, musimy być nastawieni pozytywnie do czekających nas sprawdzianów wiedzy i umiejętności. Podobnie z nastawieniem do firmy i samych rekruterów. To gwarantuje, że ludzie siedzący naprzeciwko nas odwzajemnią się tym samym i całe spotkanie przebiegnie w miłym tonie. Nie należy koloryzować, opowiadać sytuacji nie z naszego życia. Za to warto być szczerym. Bez wątpienia wnikliwe oko, doświadczonego rekrutera to zauważy – tłumaczy Anna Rybka, menadżer ds. rekrutacji Rinf ICT, firmy specjalizującej się w rekrutacji pracowników IT.

Obawiasz się rozmowy kwalifikacyjnej? Bez obaw, przedstawiamy w skrócie kilka najważniejszych aspektów i porad, dzięki którym będzie ci łatwiej przez nią przebrnąć.

Zadbaj o pierwsze wrażenie
Ważne, by na miejsce interview dotrzeć kilka minut przed umówionym czasem. Pogoda na zewnątrz może być różna, ty mogłeś się spieszyć i tym samym np. twoja fryzura może odbiegać od ideału. W myśl zasady, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie – daj sobie czas na poprawienie tego i owego, aby twój wygląd był nienaganny.
.

Zachowaj spokój
Stres, to największy wróg kandydatów starających się o pracę. Nie możesz pozwolić, aby zjadł cię jeszcze przed wejściem do sali rozmów. Nie będziemy serwować ci tu rad typu „oddychaj głęboko”, bo dobrze wiemy, że nic nie dają. Zasada prosta, jak „boli cię głowa, to uderz się w kolano”. Dokładnie jak z bólem fizycznym, jest i z emocjami. Wystarczy je czymś zastąpić i odejdą. Przestać się na nich skupiać i zająć czymś innym. Nie jesteśmy w końcu do nich przywiązani i wbrew temu co myślimy, mamy nad nimi całkowitą kontrolę.

Bądź pewny siebie
Inne od powyższych badania dowodzą, że największe powodzenie podczas rozmów kwalifikacyjnych mają osoby o usposobieniu narcystycznym. Nie dlatego, że rekruterzy ich uwielbiają, tylko dlatego, że zdecydowanie łatwiej jest im mówić o sobie w superlatywach. Są przekonujący w tym, jak się promują podczas rozmowy kwalifikacyjnej i ich pewność siebie imponuje potencjalnym pracodawcom. Narcyzm z zasady jest niepożądaną w społeczeństwie cechą, nie inaczej jest kiedy stykamy się z ludźmi przy okazji rozmów w sprawie pracy. W czym więc rzecz?

- Nie chodzi o to, aby ego kandydata urosło nagle do nieprzytomnie wielkich rozmiarów, tylko o to, aby wydobyć z usposobienia narcyzów najważniejsze dla podczas rozmowy cechy: pewność siebie, przekonanie o własnych umiejętnościach i wiedzy oraz otwartość. Ich posiadanie gwarantuje sukces – dodaje Anna Rybka.


Mów, opowiadaj, ale z sensem
Co ceni rekruter? Rzeczowość, stabilność i otwartość na stawiane cele. Jeśli twój rozmówca zadaje ci pytanie, na które wystarczy, że udzielisz jednozdaniowej odpowiedzi, to nie twórz elaboratów, których wypowiedzenie zajmie 15 minut. To męczy i odrzuca twoich potencjalnych pracodawców.

- Wypowiedzi powinny być spójne i konkretne. Należy zwracać uwagę na „słuchanie ze zrozumieniem”. Jeżeli z jakiegoś powodu, nie udało się do końca zrozumieć osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną, warto grzecznie dopytać. Dzięki temu udzielona odpowiedź będzie taka, jakiej oczekiwał rozmówca – podkreśla Anna Rybka.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kandydatów starających się o pracę jest domyślanie się o co dokładnie pyta osoba rekrutująca. W efekcie udzielają często odpowiedzi nie na temat, co skutkuje minusem na karcie pretendenta do wolnego wakatu.

Przedstaw się jako najlepszy specjalista
Jeżeli jesteś w czymś dobry, specjalizujesz się w konkretnej dziedzinie, warto byś potrafił podzielić się swoją wiedzą w taki sposób, by osoba z którą rozmawiasz nie miała po jej zakończeniu, co do tego najmniejszych wątpliwości. Mów prosto, kompetentnie, odpowiadaj na zadawane pytania, wreszcie dziel się wiedzą i spostrzeżeniami. Możesz opowiedzieć o tym, czym do tej pory się zajmowałeś, zaprezentować portfolio, pochwalić sukcesami. Warto też nawiązać dialog z osobą, z którą rozmawiasz. To w końcu normalna rozmowa, podczas której macie się poznać. Warto pamiętać też jedną, złotą zasadę. Nic, co dzieje się podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie może cię sprowokować. Nawet, jeśli nie do końca zgadzasz się z rekruterem, nie możesz pozwolić sobie na wdawanie się w niegrzeczne dyskusje. Szczególnie muszą na to uważać osoby z porywczym usposobieniem.

- W rozmowie o kwalifikacyjnej, jak i w każdej innej, chodzi o dialog. Dlatego warto starać się zrozumieć rozmówcę, w końcu swoją wypowiedź opiera na autentycznych doświadczeniach, które przecież mogą być zupełnie odmienne od twoich. Warto w takich sytuacjach znaleźć jakiś wspólny mianownik, który pozwoli wam na porozumienie – podsumowuje Anna Rybka.

Choć rozmowa kwalifikacyjna jest swoistego rodzaju testem, należy wypracować w sobie swobodę, z jaką przyjdzie ci ją przeprowadzać. Starannie zaplanowane wejście, konstruktywne wypowiedzi, wysoka kultura osobista i spora szansa na sukces w postaci otrzymania wymarzonej pracy.

Źródło:Rinf ICT
Tagi:
Najczęściej czytane
*}
go to top