Tomaszów Mazowiecki. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Polskie szkoły błądzą w chmurze? - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Wtorek, 25 lutego 2020
Wybierz miasto na mapie
Polskie szkoły błądzą w chmurze?
Data dodania: 2012-03-29 15:02:16
Laptopy na każdej ławce, nauczyciel z notebookiem zamiast starej skórzanej teczki i szkoła zaplątana w system krzemowych przewodów dostarczających dostęp do globalnej sieci informacyjno-komunikacyjnej zwanej Internetem. Taki obraz polskiej szkoły przestaje już dziwić. Przeciwnie - zdobywa wiernych entuzjastów.

O ?elektrycznej protezie mózgowej? i ?połączonych ze sobą elektromózgach, tworzących alternatywną sieć inteligencji?, pisał już Stanisłam Lem. Jednak rozwój polskiej e-szkoły to nie science fiction, a rzeczywistość. Czy w takim razie podążające za najnowszymi trendami szkolnictwo przekona się do kolejnej technologicznej nowinki, jaką jest tzw. chmura?

Chmurna przyszłość?
Jeszcze niedawno wizja ?cyfrowej szkoły? była jedynie projektem jednym z wielu - ministerialnym pilotażem z możliwością realizacji. Dzisiaj wiemy już, że to nie mit, a realny kierunek rozwoju szkolnictwa. Polskie placówki powoli poddają się technologicznej rewolucji, wyposażając klasy w komputery, korzystając z systemu elektronicznej kontroli frekwencji i postępów w nauce, czyli popularnych e-dzienników lub tworząc cyfrowe biblioteki.
. - Polskie szkoły z roku na rok stają się bardziej interaktywne i nowoczesne, a nauczyciele zaczynają kibicować zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych w procesie nauczania. Informatyzacja polskich szkół sprawia, że funkcjonują one coraz bardziej jak dobrze zarządzane firmy. Zmniejszenie biurokracji, typowo papierkowej pracy jest możliwe między innymi dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze sieciowej
i korzystaniu z funkcjonalnych systemów i aplikacji. E-szkoła coraz chętniej korzysta z najnowszych internetowych trendów
? mówi Marcin Kempka, prezes firmy Librus.

Czy nauczyciele zaufają więc popularnej chmurze?

Pierwszy krok w chmurach?

Według badania Acronis Global Disaster Recovery Index do końca 2012 roku znacznie wzrośnie wdrożenie tzw. cloud computing w małych i średnich przedsiębiorstwach. Fascynacja chmurą rośnie, a internetowi entuzjaści wyliczają jej zalety ? wśród nich między innymi wygodę i zwiększoną wydajność pracy,elastyczność, niższe koszty operacyjne infrastruktury IT. Inteligentna sieć pozwala znakomicie wykorzystać zasoby firmy. A szkoła to przecież taka ?firma z powołaniem?, świadcząca usługi edukacyjne i wychowawcze. Wyobraźmy sobie nauczyciela, który zaczyna lekcję od prezentacji multimedialnej lub serii filmików. Materiały przygotowane na zajęcia ?wiszą? gdzieś w sieci i wystarczy dobry sprzęt w klasie i połączenie z siecią bezprzewodową, by z nich skorzystać. Pendrive, płyty i wszelkie przenośne systemy pamięci nie muszą być nieodzownym atrybutem nauczyciela z zasady przypisanym do klasowego notebooka. Inteligentna chmura służy do przetwarzania informacji. Umożliwia przechowywanie danych, pozwala szkole funkcjonować jako zintegrowana, interaktywna zbiorowość. - Dostęp do Internetu w każdej sali to przyszłość, na którą czeka wiele szkół w Polsce. Dzięki cyfryzacji szkolnictwa do placówek edukacyjnych powoli wkracza nowoczesność w postaci komputerów, e-podręczników i oprogramowania typu e-dziennik. ? przekonuje prezes firmy Librus dostarczającej oprogramowanie do polskich szkół. ? Ponadto kluczem do sprawnej i efektywnej informatyzacji szkolnictwa jest również otwarcie się samorządów na nowe konstrukcje projektów unijnych wykorzystujące rozwiązania w chmurze, czyli zakup usług edukacyjnych ? dodaje Marcin Kempka.

Pozostaje jeszcze otwarcie na zmiany samorządów często odpowiedzialnych za kształt wdrażanych rozwiązań w gminnych i powiatowych szkołach oraz edukacja samych nauczycieli, by korzystać z własnej wiedzy,? Internetu i jego zasobów oraz zarządzania materiałami online przy pomocy szkolnych platform edukacyjnych czy dedykowanych aplikacji tak, by szkoły zrobiły swój pierwszy krok w chmurze.


Magdalena Majcherska
Żarówka PR i Marketing
Tagi:
Najczęściej czytane
*}
go to top