Tomaszów Mazowiecki. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Myślą, że ogień użyźnia! - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Wtorek, 25 lutego 2020
Wybierz miasto na mapie
Myślą, że ogień użyźnia!
Data dodania: 2012-03-28 15:44:12
Już ponad 40 tysięcy pożarów traw, lasów i nieużytków gasili w tym miesiącu strażacy. W płomieniach zginęło 5 osób. Tylko w ostatni weekend straż pożarna interweniowała aż 11 tysięcy razy. Pożary wywołują rolnicy, którzy wypalają trawę na polach.

Wypalanie traw jest w Polsce zabronione. Nie pomagają jednak kary ani apele ekologów, leśników i strażaków. Rolnicy sądzą, że wypalenie trawy na polu użyźni glebę.

Nic bardziej mylnego. Naukowcy udowodnili, że w efekcie plony mogą być gorsze
od ubiegłorocznych nawet o 8 procent. - Wypalanie traw powoduje, że głębiej ukorzenione uporczywe chwasty jako pierwsze odrodzą się na zniszczonym obszarze ? mówi Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
. Ogień niszczy siedliska wielu zwierząt.

W płomieniach giną m.in. zające, ptaki, pszczoły i dżdżownice użyźniające glebę.
Pożary są przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Od początku marca ogień zabił już 5 osób. W ostatni weekend zginęło dwóch mężczyzn ? obaj wypalali trawę. - Mało kto wie, że kiedy wieje wiatr ?czoło? pożaru może przemieszczać się z prędkością 60 km/h. Sądzę, że nawet sportowiec nie jest w stanie uciec przed ogniem - tłumaczy Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Ogień, który wymyka się spod kontroli pali wszystko na swojej drodze. Bardzo często z pola błyskawicznie przenosi się do lasu. W tamtym roku takich pożarów przeniesionych z gruntów nieleśnych do lasu było 100. - Objęły one powierzchnię około 30 ha. Przy czym zalesienie jednego hektara lasu kosztuje około 10 tysięcy zł ? zaznacza Anna Malinowska.

Wypalanie traw jest w Polsce zabronione i karane. - Osobie, której zostanie udowodniony taki proceder grozi grzywna do 5 tysięcy zł. Za spowodowanie zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz dużych strat materialnych można trafić do więzienia nawet na 10 lat ? ostrzega Paweł Frątczak.

Straż pożarna, jak co roku, organizuje kampanię informacyjną "Nie zabijajmy skowronków". Skowronki to ptaki, które bardzo często giną podczas wypalania traw.

AgJ
Tagi:
Najczęściej czytane
*}
go to top