Tomaszów Mazowiecki. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Niech żyje święto Kobiet! - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Wtorek, 25 lutego 2020
Wybierz miasto na mapie
Niech żyje święto Kobiet!
Data dodania: 2012-03-08 08:29:18
Dziś na ulicach od samego rana możemy spotkać Panów pędzących z symbolicznymi tulipanami w ręku. Wszystko to dla swoich kobiet, które 8 marca obchodzą swoje święto. Ten dzień jest dla Panów okazją do obdarowania płci pięknej upominkiem czy bukietem kwiatów. Patrząc na to wszystko nasuwa mi się jedna myśl: Panowie, to nie czasy PRL-u, kiedy to w zakładach pracy składano panią życzenia i wręczano rajstopy lub mydło. Dla współczesnych kobiet, święto to jest okazją do podjęcia dyskusji na temat praw, potrzeb oraz problemów płci pięknej.

Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzony był w starożytnym Rzymie pod nazwą Matronalia. Tego dnia kobiety czciły macierzyństwo i płodność, a ich partnerzy wręczali im skromne upominki. Nowoczesna forma spędzania tego święta nastąpiła w XX w. w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
. Członkinie Socjalistycznej Partii Ameryki zorganizowały obchody upamiętniają strajk pracownic fabryki odzieżowej, który miał miejsce rok wcześniej.

Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 roku w Kopenhadze. Ideą święta było stawanie do walki w obronie praw kobiet oraz budowanie społecznego poparcia dla praw wyborczych. Pierwsze obchody z okazji Dnia Kobiet zorganizowano rok później w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Celem demonstracji była walka o czynne i bierne prawo wyborcze, prawo do pracy oraz zniesienie dyskryminacji w zakładach pracy.

Data 8 marca została ustanowiona przez Rosjan. Miało to miejsce po demonstracji pracownic przemysłu tekstylnego. Wtedy to Rząd Tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.

W Polsce Święto Kobiet po raz pierwszy obchodziliśmy po drugiej wojnie światowej. W dzisiejszych czasach Dzień Kobiet już nie ma takiej magii, jak kiedyś. Dla panów jest to spełnienie kolejnego obowiązku w stylu: ''Tak trzeba''. Kobiety również nie podchodzą do tego święta z należytym szacunkiem. Dla niektórych to kolejna okazja do wyjścia z przyjaciółkami do restauracji lub kina. W programach ośrodków kultury mnoży się od zorganizowanych imprez na cześć kobiet. Dla mnie Dzień Kobiet jest moim osobistym świętem. Zamykam się w łazience, która przeobraża się w moje domowe spa, a następnie wskakuje pod kołdrę w towarzystwie dobrej książki i kubkiem grzanego wina.Przecież to mój dzień i moje święto.

Niech Żyje Dzień Kobiet!

Agata Jeziorska
Tagi:
Najczęściej czytane
*}
go to top