Tomaszów Mazowiecki. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Decyzja zapadła, będą strzelać do dzików - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Wtorek, 11 grudnia 2018
Wybierz miasto na mapie
Decyzja zapadła, będą strzelać do dzików
Data dodania: 2017-12-08 10:48:35
Decyzja zapadła, będą strzelać do dzików
Źródło zdjęcia: facebook.com/ lodz.dlawas.info/
Zwalczanie ASF jest celem publicznym - powiedział Rafał Romanowski, wiceminister w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi.

W przypadku kiedy pojawia się najmniejsze nawet zagrożenie, najważniejszy jest odstrzał dzików. Prof. Krzysztof Niemczuk, Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego uważa, że Ukraina i Białoruś nie bardzo radzą sobie z afrykańskim pomorem świń. Przemieszczanie się ludzi w celach zarobkowych wskazuje jako jeden z dwóch, obok dzików, czynników powodujących rozprzestrzenianie się ASF.
.
- Obserwujemy od dwóch tygodni przeniesienie przypadków ASF w centralny obszar Polski - powiedział Rafał Romanowski. - To nas zmotywowało przygotowania specustawy i bardziej radykalnego podejścia do tego problemu - tłumaczył. Ochronę granicy państwa przez budowę zapory, która uniemożliwi migrację dzików ze Wschodu.
W Prawie łowieckim zostaną uregulowane zasady odstrzału dzików w parkach i rezerwatach.
Inspekcja Weterynaryjna będzie miała możliwość tworzenia zespołów dochodzeń epizootycznych. Myśliwym zaoferowano płatne urlopy, które prawdopodobnie bardziej zmotywują ich do sanitarnego odstrzału dzików.


lodz.dlawas.info/A.W.
Tagi: strzelanie, dziki, wieś, polowanie,
*}
go to top