Tomaszów Mazowiecki. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Poczta Polska stanie? - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Czwartek, 21 czerwca 2018
Wybierz miasto na mapie
Poczta Polska stanie?
Data dodania: 2017-03-18 09:02:03
Poczta Polska stanie?
Źródło zdjęcia: facebook/listonoszepolska
Listonosze z 20 miast wyszli na ulice 16 marca, aby walczyć o swoje prawa. Poczta Polska to tradycja- przynajmniej tak powinno być.

W czwartek listonosze i pracownicy Poczty Polskiej wyszli na ulice, aby protestować. W strajku brało udział 20 miast: Wrocław, Warszawa, Częstochowa, Katowice, Poznań, Zielona Góra, Lublin, Bielsko-Biała, Opole, Suwałki, Gdańsk, Słupsk, Kraków, Jelcz-Laskowice, Zakopane, Wałbrzych, Wągrowiec, Turek i Koło.

Protest, do którego doszło miał pokazać sprzeciw pracowników co do warunków płacowych i etatowych oraz obowiązkach jakie są nakładane na pracowników. Nowo zatrudniony listonosz na rękę ma 1500zł, a pracownik z 15-letnim doświadczeniem o 200 zł więcej. Listonosz w swojej pracy ma nałożone plany, które musi wykonać. Przeważnie na kwartał plan sprzedaży wynosi w granicach 900zł.

Plan, który ma wykonać to sprzedaż. ...
..ale towarów handlowych takich jak: mydło zapachowe, batony, napoje, breloczki, książki, gazety, krzyżówki, notesy, mapy, ręczniki, znicze czy inne ciekawe artykuły. Pracownicy nie chcą sprzedawać i nie wyrabiają planów, bo zabrana została premia za wykonanie planu jak i brak czasu.

Do wypłaty wypłacany jest dodatek za pranie własnej odzieży i dodatek za używanie swojego roweru- około 16zł na 3 miesiące. Według pracodawcy listonosz pracuje 8 godzin w rejonie, lecz według pracowników sprawa wygląda nie co inaczej. Trzy godziny rano na urzędzie pocztowym, aby rozłożyć, wpisać listy, ułożyć listy, spakować się i w rejon. Po powrocie ze swojego rejonu należy rozliczyć się z listów, jak i z przekazów pieniężnych, które również nosi listonosz i jest za nie odpowiedzialny. Przeważnie trwa to około godziny. Zostały powiększone listy polecone do 2kg i do 60cm długości.

Brak wypłaty za nadgodziny to również powód protestów. Jako nadgodziny można wykorzystać odbiór dnia wolnego, ale kto wyniesie listy w rejon? Nikt... bo brakuje ludzi do pracy. Do obowiązków należy również doręczanie reklam, za które poczta pobiera opłaty od nadawcy. Przez dłuższy czas poczta swoje kłopoty finansowe mogła tłumaczyć, że u swojego boku ma firmę konkurencyjną InPost. Teraz kiedy InPost doręcza tylko przesyłki, a listy przeszły na pocztę sytuacja finansowa nie zmieniła się. W ostatnim czasie zostały podwyższone ceny listów i przesyłek.

Protestujący pracownicy chcą wywalczyć 1000zł (brutto) podwyżki, co dałoby to około 2200 na rękę, zmniejszenia rejonów obsługi, bo na tą chwilę są one obszernie zwiększone i listonosze nie są w stanie wykonać swojej pracy  w jeden dzień, odbudowania rezerwy chorobowo-urlopowej. Listonosze będą walczyć do końca i prawdopodobnie nie był to ostatni prostest, do którego doszło. Jeśli zarząd nie podejmie kroku w przód w najbliższym czasie może do protestu dołączyć następne 20 miast.

J.K.
Tagi: poczta polska, protest pracowników, prawa
*}
go to top