Tomaszów Mazowiecki. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Mniejsze zaufanie do emerytur z ZUS - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Poniedziałek, 24 lutego 2020
Wybierz miasto na mapie
Mniejsze zaufanie do emerytur z ZUS
Data dodania: 2016-03-25 12:31:05
Mniejsze zaufanie do emerytur z ZUS
Źródło zdjęcia: sxc.hu
Polacy coraz mniej ufają emeryturom, które miałyby być wypłacane tylko z ZUS. Efektem tego jest wpłacanie coraz większych środków do IKE i IKZE.

Reforma emerytalna, która została wprowadzona w 1999 r. zapewniła podział zabezpieczenia emerytalnego na trzy filary. Emerytura wypłacana tylko z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stanowi I filar emerytury. Otwarte Fundusze Emerytalne są II filarem emerytury. Indywidualne Konta Emerytalne oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego są natomiast III filarem emerytury, całkowicie dobrowolnym. Od ZUS i OFE odróżnia je to, że środki pieniężne, które są tam zgromadzone stanowią własność klientów i w każdej chwili jest możliwość ich wypłacenia.

Z danych, które zostały opublikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że w ubiegłym roku Polacy otworzyli prawie 66 tys.
. nowych IKE. W roku poprzednim nowo otwartych rachunków było mniej niż 47 tys. Zgromadzona na IKE oszczędności wzrosły z 5 mld do 5,7 mld. Aż 859 tys. kont emerytalnych było na koniec grudnia 2015 r. prowadzonych przez uprawnione do tego podmioty (w tym aż 573 tys. rachunków prowadziły zakłady ubezpieczeń). Natomiast w przypadku IKZE założonych zostało w 2015 r. aż 92 tys. nowych rachunków, co znacznie przewyższa liczbę 63 tys. nowych rachunków w 2014 r.

Osoby odkładające swoje środki na IKE oraz IKZE mogą skorzystać z różnych zachęt podatkowych. W przypadku IKE jest to brak tzw. podatku Belki (podatek od zysków kapitałowych). Warunkiem jest dokonanie wypłaty zgromadzonych środków po ukończeniu 60 roku życia albo wcześniej, jeśli nabyte zostaną uprawnienia do emerytury. Jeśli zaś środki oszczędzane są na IKZE, to już teraz jest możliwość odpisania tych oszczędności od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Natomiast wypłata z IKZE, po przejściu na emeryturę zostanie objęta zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%.

Na zwiększenie liczby IKE oraz IKZE na pewno wpływ miały wskazane powyżej zachęty podatkowe. Na dalsze umacnianie pozycji tego sposobu oszczędzania na emeryturę na pewno wpłynie obecna sytuacja ZUS, który w swoim ostatnim raporcie wskazał, że może mu zabraknąć nawet 400 mld złotych na wypłatę emerytur.

(źródło: http://twojzus.pl/polacy-coraz-wiecej-wplacaja-do-ike-i-ikze/)
Tagi: zus, emerytury, zaufanie, IKE, IKZE
Najczęściej czytane
*}
go to top