Tomaszów Mazowiecki. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Hejt-ostatnim krzykiem mody w sieci - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Środa, 22 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
Hejt-ostatnim krzykiem mody w sieci
Data dodania: 2014-12-15 20:12:13
"Haters gonna hate" - to popularne hasło, które narodziło się w internecie.
Nienawiść w sieci jest równie łatwa co popularna. Hejt, czyli chamskie krytykanctwo dotyka większości użytkowników w sieci.Nienawidzę Cię bo jesteś gruba. Takie śmieci jak Ty powinny siedzieć w ukryciu. Do niczego się nie nadajesz-każdy kto prowadzi jakąkolwiek działalność w sieci na pewno spotkał się z takim zjawiskiem. Komentarze pod postami, obraźliwie wyzwiska, codzienna porcja negatywnie nacechowanych wiadomości- tak objawia się internetowa forma ,,obrażania" wynikająca głównie, jak sądzą hejtowani internauci, z zazdrości.

- Osoba której nie znasz, nigdy nic jej nie zrobiłeś od tak po prostu życzy ci śmierci, wyzywa i po prostu chce ściągnąć na dno. Ludzie potrafią hejtować Cię za to że jesteś "gruba", "brzydka", a także za to, że po prostu istniejesz. Zwykła zazdrość, bo inaczej tego nazwać nie mogę, może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji. Są ludzie, którzy takimi komentarzami się nie przejmują, a są tacy, którym niszczy to życie- opowiada jedna z blogerek.

O co chodzi z tym hejtem?

Wylewanie nienawiści ma już swoje określenia w internecie. Trolling, hejt (od ang. hate - nienawiść) - tak mówi się o bluzganiu bez powodu, sensu, ładu i składu. Trolle i hejterzy - to ludzie obrażający wszystko, wszystkich i bez specjalnej przyczyny. Zjawisko to nie jest marginalne, polski internet - chociaż nie tylko - aż kipi od złości, obelg i negatywnych emocji.
. Bardziej pechowi zbierają żniwo również w postaci żartów, słownych i obrazkowych, które użytkownicy sieci przekazują sobie poprzez sieci społecznościowe.

Wśród psychologów i socjologów hejt określa się mianem "internetowy efekt odhamowania". John Suler, psycholog z Rider University w Lawrenceville w stanie New Jersey, kilka lat temu przekonywał, że anonimowość w sieci, odstęp czasowy między wysłaniem a odebraniem wiadomości i zwiększenie poczucia ego spowodowane samotnym przesiadywaniem przed komputerem, powodują, że hejterów mamy w internecie bez liku.

-Jakiś czas temu założyłam konto na popularnym portalu dla młodych ludzi, na którym zadaje się pytania. Po dwóch tygodniach, zlikwidowałam. Nie byłam w stanie wytrzymać porcji hejtu z jaką się tam spotkałam. Ludzie są tak nienawistni, że nie zastanawiają się nad tym co piszą. Ty dziwko do zru....ania, puszczasz się na trasie, nie dotknął bym Cię nawet patykiem, umrzyj, bo śmierdzisz - to tylko niektóre z komentarzy. Najgorsze jest to, że czytają to inni, i często jeden negatywny komentarz powoduje lawinę innych- opowiada Monia.

Nastolatki pokochali hejtowanie. Schowani za nickami robią to, na co w realu nigdy by się nie odważyli. Coraz więcej dzieciaków szuka w wirtualnym świecie ucieczki, także recepty na kompleksy i ujścia dla swoich frustracji. Robią to dla tzw. ,,fanu", dla szpanu, z zazdrości, bo ona mu się bardziej podoba, bo on umówił się z tamtą, bo mi się nudzi- ,,zniszczę go w sieci" - powodów do hejtowania jest wiele. Niestety eskalacja nienawiści zaczynająca się w internecie często wkracza do realu.

Hejtowanie jako styl życia?

Socjolog internetu Maria Cywińska zwraca jednak uwagę, że hejtowanie to nie tylko nienawiść: Na hejterstwo składają się różne pojęcia. (...) Hejterstwo to może być też rodzaj bardzo specyficznego poczucia humoru, opartego na przekroczeniu pewnych granic, norm społecznych, ale niekoniecznie agresywnego- tłumaczy. Poparcie dla tych słów może stanowić zainteresowanie takimi fanpage´ami na Facebooku jak "Hejtuję, bo lubię" , bądź strony z nazwami poszczególnych miejscowości, np "Hejt: Piotrków", gdzie mieszkańcy mogą ulżyć swojemu niezadowoleniu z rozmaitych powodów.

Czy można sobie poradzić z hejtem w sieci?

To nieprawda, że w sieci jesteśmy całkowicie anonimowi. Przy współpracy poszkodowanych, policji, właściciela serwera i dostawcy usług internetowych w większości przypadków daje się ustalić dane osobowe autora. Problemem jest raczej przekonanie ludzi, że takie wpisy warto zgłaszać organom ścigania.

Hejt to nie tylko zwykła błahostka, która wywiera negatywne emocje. To także problem na ogromną skalę, który przybiera miano przestępstwa. Kodeks Karny zawiera artykuły mówiące o znieważeniach, groźbach czy nawoływaniach do agresji.

Hejterzy bądź jak kto woli ludzie ,,uproszczeni kulturalnie" będą istnieć zawsze i nie należy przywiązywać do tego zbytniej uwagi. Do konstruktywnej krytyki mamy prawo wszyscy, każdy może wyrazić swoje zdanie, ale jednocześnie uwzględniając słuszne argumenty i nie raniąc drugiego człowieka.

Karo
Tagi: hejt, sieci, moda na hejtowanie, internet
Najczęściej czytane
*}
go to top